Де громадам брати кошти на розвиток?

Про Державний фонд регіонального розвитку, як основне джерело бюджетних коштів на розвиток громад поспілкувалися учасники проекту “Удосконалення місцевого самоврядування в Західній Україні” під час вебінару, який 15 квітня провів Василь Кашевський

Аби детальніше розповісти про вебінар, зацитуємо враження одного з його учасників із Волині – Дмитра Климука:

Дмитро Климук, Волинь

” Державний Фонд Регіонального Розвитку – що ж ти таке?
До сьогодні всі бюджетні можливості, як типу соцеконом, ДФРР і інші я плутав між собою і не розумів, як вони працюють. Але «дякуючи» карантину, мав змогу прослухати вебінар від Василя Кашевсього керівника ГО “Волинський ресурсний центр” та одного з найкраших фахівців по цій темі в регіоні. Василь брав участь у розробці нормативної бази та веб-порталу Державного фонду регіонального розвитку. Досвід підготовки та впровадження понад 50 проектів місцевого та регіонального розвитку сумарною вартістю понад 30 млн. дол. США.

Отож, хочу поділитися основними тезами, аби всі кому цікава тема, теж могли розібратися.
1. Державний фонд регіонального розвитку практично скопійовано з подібного фонду Євросоюзу, як основного інструменту розвитку регіонів. Його мета – підтягувати бідніші регіони та підтримувати точки розвитку.

Ви можете переглянути вебінар цілком на нашому Ютюб-каналі.

2. Згідно із законом, в Україні на нього мають виділяти не менше 1 % бюджету, але ще жодного разу цю норму не дотримали – недодають.
3. Створений фонд для сприяння економічного розвитку регіону (мова іде про область). Хоча на практиці проектів які б сприяли саме розвитку економіки дуже мало. Фінансуються переважно соціальні проекти, а це ясно: школи, садочки, дороги.
4. Проекти можуть подати: органи місцевого самоврядування, структурні підрозділи ОДА, які є розпорядниками бюджетних коштів, а також Регіональна Агенція Розвитку (не місцева, певної громади, а лише єдина обласна).
5. Проекти мають виконувати стратегічні чи операційні цілі, що передбачені у стратегії розвитку області. Тобто перед написанням проекту треба вивчити стратегію області, план реалізації та технічне завдання по реалізації. Якщо це не врахувати – проект не буде підтримано. В стратегії відразу передбачається сума коштів, яка запланована для реалізації цих завдань. Це і буде сума проекту та мета.
6. Є два сайти ДФРР. Старий, а також новий портал, який ще не до кінця наповнений бо запрацював з 2019 року. Ось посилання на обидва:
http://dfrr.minregion.gov.ua/
https://new.dfrr.minregion.gov.ua/
7. На завершення, невеличкого екскурсу в дану тему, хочу зазначити, що не зважаючи на поширену думку, народні депутати не мають прямого впливу на те, які проекти будуть підтримані ДФРР, адже проводять оцінку проектів комісії, створені розпорядженням голови ОДА. Оцінки формуються виключно від показників проекту, таких як економічна доцільність, скільки фізично людей будуть користуватися результатами проекту, покриття максимальної території проектом, і інші кількісні показники.
Не варто плутати кошти від ДФРР та субвенцію на Соціально-економічний розвиток територій. Соцеконом – це якраз кошти які часто «вибивають» нардепи на свої округи. Вибивають, звісно, потрібними для уряду голосуваннями по іншим питанням, і ніяк не інакше”.

Нагадаємо, вебінар пройшов в рамках підготовки 40 відібраних кандидатів до місцевих рад з Рівненщини та Волині. Діяльність здійснюється в рамках проекту “Удосконалення місцевого самоврядування в “Західній Україні”, за фінансової підтримки американського фонду NED.

головна, Новини, Проекти, Слайдер