Які рішення місцевої ради призводять до наповнення бюджету?

Саме про це спілкувалися учасники чергового вебінару проекту «Удосконалення місцевого самоврядування в Західній Україні» з експертом Інституту політичної освіти Олександром Солонтаєм.

Витрачати кошти завжди легше ніж їх заробляти. Але які рішення можна приймати місцевим депутатам, щоб збільшувати доходи своєї громади і можливості для розвитку? Куди вкладати кошти, які потім принесуть додатковий прибуток громаді?

Коротко наведемо декілька тез від Олександра Солонтая:

  • Ламати корупційні схеми та боротися з тіньовими платежами. Тоді бізнес розвиватиметься швидше, а кошти йтимуть не на хабарі, а в бюджет громади.
  • Брати більше, тобто шукати тіньовий бізнес, який ухиляється від сплати податків. Є міста, де в складі виконкому створили спеціальні відділи, які виявляють таких «тіньовиків» і допомагають податковій виводити їх на світло. 
  • Заробляти, або ж «брати більше», але інакше. Наприклад, створювати прибуткові комунальні підприємства. Одна громада купила сцену, створила робоче місце людині, яка нею опікувалася, сама організовувала багато подій, на оренді зекономила та ще й іншим громадам в оренду здавала.
  • Допомагати створювати нові робочі місця, або ж розширювати податкову базу. Для цього створюються і фінансуються цільові програми, які допомагають народжуватися і рости бізнесу. Практично кожне місто має такі програми, але не в кожному вони дають відчутний ефект.
  • Залучення інвестицій, для цього розробляється стратегія, під неї галузеві програми, а під них створюються інвестиційні майданчики.

Під час розмови О.Солонтай навів кілька прикладів програм з підтримки бізнесу різних міст України.

Цікаво, що під час карантину все більше і більше громад починають підтримувати саме місцевих виробників.

Крім того, розроблено спеціальний інтернет-ресурс, до якого міста можуть долучитися і спрощувати процес старту бізнесу.

А ваша громада спрощує чи ускладнює життя бізнесу?

Важливим також є питання ефективного використання наявних ресурсів, наприклад комунального майна, яке можна віддавати в оренду «куму» за 1 гривню, або на прозорому аукціоні тому, хто дасть більше.

Оптимізація існуючих витрат це ще один спосіб, як відшукати кошти для програм розвитку.

Особливу увагу експерт радить приділити питанню енергоефективності. До речі, тема «Енергоефективність як джерело багатства громади» буде розглянута учасниками проекту на вебінарі 27 квітня з експертом «Екоклубу» Дмитром Сакалюком.

Увесь вебінар можна на нашому каналі в Youtube.

Також пропонуємо ознайомитися з враженнями учасників вебінару.

Ольга Кобилянська, с.Гараджа

Ольга Кобилянська

«Навчаюсь, беру участь у вебінарах на теми, що стосуються життя громад, містечок міст і їх органів самоврядування. Одна з лекцій – «Наповнення місцевого бюджету. Ухвалення рішень з метою розвитку місцевої економіки.» Спікер – Солонтай Олександр, людина з величезним багажем знань і, як на мене, хорошим почуттям гумору. Завдяки його манері подачі інформації, дізналась багато корисного, і здобула мотивацію для розвитку. Зокрема, на лекції обговорювали : які економічні рішення може приймати громада; які можуть бути програми економічного розвитку (зростання) громад, їх наповнення; хто наповнює місцевий бюджет; які напрямки наповнення місцевого бюджету; куди вкладає гроші місцева рада; які ухваленні рішення призводять до втрат, а які до наповнення бюджету».

Оксана Прасюк, Рокитне:

Оксана Прасюк

«Колись прочитала один крутий вислів про те, що безсенсово читати книгу, якщо у тебе не з’являється при цьому своїх думок. Те саме можна екстраполювати і на прослуховування вебінарів, лекцій, семінарів і т.п.»

Так от, коли я слухала Олександр Солонтай під час сьогоднішнього вебінару про наповнення місцевих бюджетів, організованого Рівненським центром «Соціального партнерства», у мене з’являлось багато думок, одну з яких я вважаю ледь не інсайтом.

Вже кілька років у моєму селищі кладуть бруківку буквально скрізь, шматками, (хотілось би вивчити тендерну/договірну документацію), що викликає шалений захват у багатьох моїх знайомих, а мене це давно вже таааак підбішувало. З одного боку, можна сказати, що це ж добре, благоустрій і все таке, а з іншого – це просто накривання калюж і піску бруківкою, яка за кілька місяців часто йде хвилями.

Я нарешті остаточно зрозуміла, чому мене ця ситуація так напружувала: вся справа у відсутності відповідей на питання: «Як це сприятиме розвитку селища», «Чи допоможе реалізувати це цілі громади?». Хоча… найголовніше питання – «Які ці цілі? Стратегія? План?».

Тут згадалось питання, яке задавав Олександр на очному семінарів, в якому я мала задоволення брати участь в рамках цієї ж програми: «ПРО ЩО громада?». Це питання занозою сиділо в моєму мозку з того часу.

А моє Рокитне ПРО ЩО? Що воно каже світові? Україні? Кожному жителю? Так, ми маленьке селище, але ми варті того, щоб задавати собі такі питання, адже тільки вони дають перспективу, такий незручний, але такий потрібний неспокій, який завжди супроводжує фази росту. Рокитному потрібен ріст, потрібно вкладати гроші, а не закатувати їх в асфальт (або бруківку).

Проект «Удосконалення місцевого самоврядування в Західній Україні» Реалізовується РЦСП за фінансової підтримки NED.

головна, Новини, Проекти