З набуттям чинності медичної реформи на рівні первинної медичної допомоги пацієнти отримали вибір до якого лікаря чи медичного закладу звернутися. Якщо раніше люди були прив’язані до свого місця проживання чи реєстрації, то зараз зміни в системі охорони здоров’я передбачають вільний вибір пацієнтом свого сімейного лікаря. Якими критеріями користуватися при цьому розповідає регіональний координатор з підтримки реформи охорони здоров’я у Рівненській та Волинській областях Програми «U–LEAD з Європою» Василь Височанський.
Як відзначає фахівець, сімейний лікар абсолютно не дорівнює колишньому дільничному терапевту, до якого ми звикли. Усі лікарі, перед тим як отримати можливість працювати у якості сімейних пройшли відповідне навчання. Зараз це лікарі-універсали, які мають виявити загрози для здоров’я пацієнта на максимально ранній стадії та вжити відповідних заходів.
– Сімейний лікар, якого я обирав для своєї сім’ї мав відповідати певним критеріям, – розповідає Василь Височанський. – Лікар має обслуговувати всю сім’ю: і дорослих, і дітей. Це важливо адже схильність до багатьох хвороб носить спадковий характер тому, щоб вчасно попереджувати ризики необхідно володіти інформацією про стан здоров’я усієї родини. Саме тому такий лікар і називається «сімейним».
Іншими критеріями для вибору лікаря є спрямованість на профілактику та доступність. За словами пана Василя, важливою умовою вибору сімейного лікаря є наявність номера телефону за яким пацієнт може зі своїм лікарем зв’язатися.
Також Василь Височанський рекомендує змінювати лікарів, якщо пацієнт відчуває неадекватне ставлення до себе, або якщо лікар чи медичний заклад створюють перепони у доступі до медичної допомоги.
– Пацієнт може змінювати сімейного лікаря хоч щодня, – пояснює експерт, – при цьому він (пацієнт) не зобов’язаний попереджати свого попереднього лікаря про таку зміну. Конкуренція між лікарями та центрами первинної медичної допомоги має призвести до того, що кожна людина отримуватиме максимально якісну медичну послугу, саме ту, якої вона потребує в конкретний момент. Принцип «гроші ходять за пацієнтом» стимулюватиме кожного сімейного лікаря бути кращим, а медичні заклади створювати для цього максимально комфортні умови.
Водночас Василь Височанський закликає громадян не зволікати з підписанням декларацій з сімейними лікарями. Адже пацієнти які цього не зробили поки фінансуються за старим територіальним принципом з розрахунку 240 гривень на пацієнта в рік. У той час, як пацієнти, що такі декларації заключили – фінансуються за відповідно до інших критеріїв, і середній річний обсяг такого фінансування в Україні на кожного громадянина становить близько 580 гривень. Різниця очевидна.
головна, Новини