Як крадуть у рівнян: добірка корупційних схем дерибану майна громади

Пропонуємо вашій увазі підготовлену нашими експертами аналітику про корупційні схеми у Рівному: земля, майно, комунальні підприємства.

Цей матеріал підготовлено за результатами:

  • аналізу рішень Рівненської міської ради та виконавчого комітету, а також розпоряджень міського голови за 2021-2022 роки,
  • моніторингу та аналізу публічних закупівель за останні 7 років,
  • звіту державних аудиторів щодо використання бюджету Рівного у 2018-2021 роках,
  • а також експертного опитування понад 40 представників громади, серед яких діючі та колишні депутати, посадовці, журналісти, представники громадського сектору та бізнесу.

Україна бореться за свою Незалежність у найбільшій війні з часів Другої світової. Ми боремося за своє право на існування, за своїх дітей, за пам’ять наших батьків, за свою мову, культуру, традиції. Ми також боремося за нормальний розвиток нашої цивілізації проти варварства та тиранії. Ми обов’язково переможемо, але ця перемога коштує, на жаль, тисячі життів найкращих синів та дочок України.

Також війна – це величезне випробування на міцність держави, її економіки, інституцій. Корупція найвищого рівня зробила слабшим нашого ворога. За це їй можемо подякувати. Але, на жаль, корупція в Україні – це ще один наш ворог, який робить нас вразливими як до зовнішніх, так і до внутрішніх викликів. І варто усвідомити, що корупція стосується кожного.

Земельні схеми

Земля чи не найцінніший ресурс, який є в розпорядженні кожної громади. Його ефективне використання дає можливість для розвитку, наповнення бюджету чи залучення інвестицій.

На думку більшості опитаних нами експертів, Рівне неефективно, непрозоро, а часом відверто корупційно розпоряджається своєю землею.

«В місті немає стратегії використання земельних ресурсів». «Місто практично не користується можливістю наповнювати бюджет через продаж привабливих ділянок на справді конкурентних аукціонах». А ті торги, які відбуваються, переважно проводяться без зайвого піару. Бо піарять у Рівному мера, секретаря ради, а не якісь там аукціони.

Є кілька схем, за якими земля громади стає приватною, але громада від того нічого або практично нічого не отримує.

Невід’ємні покращення як шлях до прихватизації

Ще одна типова схема привласнення майна громади за безцінь, це схема невід’ємних поліпшень.

Наприклад, громадська організація «Клуб любителів чогось там» бере в оренду комунальне приміщення. Потім просить міську владу, а у рівненському випадку – це міський голова, дати дозвіл на невід’ємні поліпшення.

Вкладає якусь там суму, вартість робіт, частенько, за свідченнями опитаних експертів, завищується. І вже на підставі цього орендар отримує переважне право без аукціону приміщення викупити. Після цього, найчастіше, вслід за приміщенням приватизовується і земля під ним. Усе законно, схема діяла як при минулому міському голові, так і при теперішньому.

За цією ж схемою буквально нещодавно було приватизоване комунальне майно на вулиці Петра Могили, 20 (там де колись був офіс «кришнаїтів»)…

Увесь матеріал розміщений на сайті “4 влада”, з його текстом можна ознайомитися за цим посиланням: 

https://4vlada.com/yak-kradut-u-rivnian-dobirka-koruptsijnyh-shem-derybanu-majna-gromady

Матеріал підготовлений в рамках проекту «Зменшення корупції в Західній Україні», який реалізовує ГО «Рівненський центр “Соціальне партнерство”», за фінансової підтримки фонду National endowment for Democracy” (США).

 

Аналітика, головна, Новини, Проекти, Публікації, Слайдер